Globálny geopark UNESCO Novohrad-Nógrád je územie bohaté na jedinečné geologické a prírodné hodnoty, kultúrno-historické dedičstvo, ľudové tradície, modernú kultúru či gastronómiu. Geopark je na slovenskej strane manažovaný Združením právnických osôb Geopark Novohrad-Nógrád (sídli vo Fiľakove) a na maďarskej strane organizáciou Novohrad-Nógrád Geopark Nonprofit Kft. (sídli v Šalgótarján-Eresztvény).
Geopark Novohrad-Nógrád (GNN) vznikol v roku 2008 po päťročnom úsilí. Geopark má rozlohu 1 619 km2 (336 km2 na Slovensku), ktorá v súčasnosti zahŕňa územia 28 obcí na slovenskej strane, na juhu okresov Rimavská Sobota a Lučenec a 64 obcí v severovýchodnej časti župy Nógrád v Maďarsku. Po podpísaní zmluvy o spolupráci začali budovať spoločný manažment geoparku a pripravovať sa na jeho vstup do Európskej a Globálnej siete geoparkov. Od svojho vzniku obe organizácie chránia, budujú, a prezentujú geologické, kultúrno-historické, archeologické a prírodné hodnoty územia, zastrešujú strategické, plánovacie, rozvojové, výchovno-vzdelávacie aktivity a zúčastňujú sa aktivít na európskej a globálnej úrovni.
Splnením všetkých požiadaviek sa v roku 2010 GNN stal prvým slovenským a maďarským členom Európskej siete a Globálnej siete geoparkov, a stal sa tým prvým cezhraničným globálnym geoparkom na svete.
Na podnet viacerých európskych štátov prijalo UNESCO v roku 1997 program „geoparkov” s cieľom ich ochrany a rozvoja. Európska sieť geoparkov (EGN – European Geoparks Network) vznikla v roku 2000 na základe iniciatívy odborníkov z Grécka, Nemecka, Španielska a Francúzska. Táto sieť má dnes 94 členov z 28 európskych krajín. Globálnu sieť geoparkov (GGN – Global Geoparks Network) založili pod dohľadom UNESCO v roku 2004 v Pekingu. Podľa dohôd medzi EGN a UNESCO geoparky zaradené do EGN sa stávajú členmi GGN, ktorá sa za 18 rokov rozrástla na 177 členov z 48 štátov. V roku 2015 bol ukončený niekoľkoročný proces implementácie geoparkov do programov UNESCO a členské štáty UNESCO na svojej generálnej konferencii rozhodli o podpore geoparkov prostredníctvom Medzinárodného programu pre vedu o Zemi a geoparky (IGGP – International Geoscience and Geoparks Programme) a ratifikovali vznik novej kategórie Globálny geopark UNESCO (UNESCO Global Geoparks).
Sme veľmi hrdí na získanie titulu Globálneho geoparku UNESCO. Táto zmena na jednej strane zvýši význam, atraktivitu ako aj návštevnosť všetkých globálnych geoparkov, na druhej strane však bude vyžadovať aj väčší dohľad na zachovanie udržateľnosti a dodržiavanie pravidiel Globálnej siete geoparkov. GNN od získania svojho titulu trikrát (v roku 2014, 2018 a 2022) dostal „zelenú kartu“ a obhájil svoje členstvo v EGN a GGN.
Geopark sa aktívne angažuje v činnosti Medzirezortnej komisie Siete geoparkov Slovenskej republiky a Maďarskej komisie pre geoparky, ako aj v činnosti národných komisií UNESCO v oboch krajinách. V roku 2016 obdržal náš geopark titul Geopark Slovenskej republiky.
Na území geoparku zabezpečuje ochranu prírody a krajiny najmä Chránená krajinná oblasť Cerová vrchovina, Chránená krajinná oblasť Karancs–Medves (Karancs–Medves Tájvédelmi Körzet), chránené krajinné oblasti Kelet-Cserhát, Mátra, Hollókő a Naturpark Cserhát. Okrem toho niekoľko tu nachádzajúcich sa prírodných rezervácií patrí medzi najstaršie na Slovensku.
Manažment GNN venuje od začiatku svojho založenia osobitnú pozornosť spolupráci s inštitúciami, školami, občianskymi a inými združeniami z regiónu, ako Slovenská agentúra životného prostredia, Štátna ochrana prírody SR, Technická univerzita v Košiciach - Ústav geoturizmu, Univerzita Eszterházy Károly v Egri, Univerzita ELTE v Budapešti, Oblastná organizácia cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie, OOCR Gemer alebo CoolTour.sk s.r.o..
Spolupráca s materskými, základnými a strednými školami je zameraná na organizovanie podujatí, súťaží, výstav a túr so sprievodcom a na zabezpečenie odborných prednášok. Základné školy majú k dispozícii metodickú príručku základov vyučovania o živej a neživej prírode v GNN, s ktorou sa môžu oboznámiť aj účastníci týždňového Letného mládežníckeho tábora vo Fiľakove.